Site Overlay

Testovanie rajčiniek-2014

Už pár rokov pestujem a testujem rôzne rajčinky a je to moje veľké hobby a zábavka. Bol to aj jeden z dôvodov pre vznik Greycat. Nechcem pre prerábku webu prísť o všetky tieto moje testy, i keď subjektívne. Veď možno niekoho zaujmú a nadchnú pre nejakú novú odrodu, či pestovanie rajčín ako takých. A tak som ich pre vás zosumarizovala po jednotlivých rokoch. Začíname.

ZELENÉ:

Green Grape– sladké a ovocné 9*

– s úrodnosťou týchto zelených hrozien som spokojná, a treba poznamenať, že úplne stačí nechať 2, max 3 výhony pre bohatú úrodu. Ďalšie sú zbytočné. Veľkosť plodov je cca 3,5cm. Chuťovo sú sladké a ovocné, veľmi príjemné. Ale netreba ich nechať prezrieť, vtedy sa príjemná chuť stráca.

Emerald Cherry– veľmi dobré a lahodné, 9,5*

-táto rajčinka má zaujímavú farbu, patrí medzi tie zelené, no je akoby žíhaná 2 odtieňmi zelenej a v zrelosti sa k tomu pridá aj žltá a oranžová. Plod je celkom veľký cca 4cm. Strapce sú skôr menej početné, no ťažké. Chuťovo zaujala, stred so semienkami má skôr kyslasto rajčinovú chuť, no dužina pod šupkou je krásne sladká. Je to veľmi dobré a lahodné, vysoko cenené dva v jednom.

Green Envy– fantasticky sladká a príjemná, 10*

– rastlina fotogenická, ovešaná množstvom strapcov a plodov. Plody majú skoro tvar lopty na americký futbal. Zelené ako Green Doctors, no pri dozrievaní nie je až tak výrazne do žlta tiahnúci odtieň. Veľkosť cca 4cm. No a chuť je fantasticky sladká a príjemná, lahodná a výnimočná. No a „zelený závisťou“ môže byť každý, čo neochutnal.

Green Doctors Frosted– príjemne sladké a lahodné, 9*

– táto cherryna je moja „klasická“ obľúbenkyňa a jej zelené plody nesmú chýbať. Tie moje tohtoročné sú trocha podlhovasté, ale existuje aj celkom guľatá verzia. Dlhé sú cca 3,3 cm, rastlina je bohato obsypaná strapcami. Doktorov je nutné nechať úplne dozrieť, čo je pri zelených odrodách pri prvom pestovaní celkom problém. Ale postupne sa vám tak nejak dostane do oka ten zrelý odtieň, mierne do žlta tiahnúcich plodov. No a takto dozreté sú príjemne sladké a lahodné. Ozaj delikatesná záležitosť.

ORANŽOVÉ:

Sweet Gold hybrid– menej sladká a výrazná 5

plody majú v priemere majú 3cm. Farebne sú skôr žlté, majú najsvetlejšiu slnečnú farbu. Chuťovo zaujali najmenej, sú mäsité, no oproti svoji kolegyniam a napriek svojmu názvu sú málo sladké, síce príjemné ale tak nejak nevýrazné a nezapamätateľné, v konkurencii špičkových odrôd sú slabšie. Priemerné.

Sungold F1– sladká a rajčinová, 8*

rajčinky sú veľkostne o niečo menšie, majú okolo 2,5cm. Tvoria však bohaté mohutné strapce plodov. Rastlina je vysoká a silná. Chuť je sladká a rajčinová, veľmi príjemná. Určite patria medzi tie, ktoré si človek vychutná a rád dá zas a znova. Farbu majú tmavšiu než predchádzajúce, sýto oranžovú. Veľmi dobrá značka.

Ambrosia Gold– top, sladká a ovocná, 10*

farba o odtieň tmavšia než Sungold, výrazne oranžová. Veľkostne sú trochu väčšie, okolo 2,7cm. Tvoria dlhé a bohaté strapce plodov na vysokej silnej rastline. Chuť je pre mňa top, sladká a ovocná (ozaj pokrm pre bohov= ambrózia), priam návyková. Túto odrodu hodnotím veľmi vysoko a z oranžových je jedna z najlepších. Určite odporúčam, pre chuť aj úrodnosť.

Golden Gem F1- skvelá a naozaj sladká, 10*

plody má v priemere 2,9 cm veľké, najtmavšie oranžové. Strapce sú priemerne bohaté a dlhé, rastlina veľká a silná. Chuť je spolu s Ambrosiou na prvom mieste. Je skvelá a naozaj sladká, asi najsladšia zo všetkých. Veľmi pôsobivá a chutná. Naozaj top rajčina. Odporúčam.

Sun Sugar F1– veľmi príjemná, sladká, 8*

tvorí veľa priemerne veľkých strapcov, má silnú rastlinu. Farba je tmavo oranžová, o málo svetlejšia než Golden Gem. Veľkostne sú plody menšie, okolo 2,5 cm. Chuťovo sú veľmi príjemné, sladké a majú aj tú typicky rajčinovú príchuť. Hodnotím veľmi dobre.

Bicolor Cherry– sladkastá a veľmi príjemná, 7*

táto rajčinka zaujme svojim oranžovo červeným melírovaným vzhľadom. Takisto sa u nej na početnosť plodov a strapcov nemôžem sťažovať, je to pekná a silná rastlina. Plod má cca 2,5 cm. Chutí sladkasto a veľmi príjemne. Proste môže byť.

ŽLTÉ: a kombinované:

Garden Peach– dobrá rajčinová a šťavnatá, menej sladká 6,5*

-tieto rajčiny sú taká zvláštnosť, pochádzajú z Južnej Ameriky a rastú tam nadivoko v celkom vysokých nadmorských výškach. Farbu majú, povedzme broskyňovú- žltú s jemne oranžovým nádychom, sem tam. Dokonca majú na plodoch aj drobné chĺpky ako broskyňa. Sú veľké cca 5,2 cm, rastlina je plodmi slušne ovešaná. Sú vraj bohaté na železo a vitamín B5, a takisto sa píše, že znižujú cholesterol. Už len pre tieto záležitosti sú zaujímavé. Čo sa chuti týka, je dobrá rajčinová, sú šťavnaté ale pre mňa menej sladké, čo ale zase v kategórii týchto stredných rajčín je bežné. Potencionálne je to dobrá stredná plodná rajčina na varenie a pod.

Snow White Cherry– jemná a sladkastá, 7*

– má zvláštnu svetlo žltú farbu. Úplne biela nebude, skôr by som to nazvala priesvitne žltkasté sfarbenie. Pre tú farbu ich mám rada, lebo je svietivo netradičná. Plody sú o niečo väčšie 3,5 cm, krásne guľaté. Rastlina a jej ostrapcovanie je veľmi fajn. Chuť je jemná a sladkastá, veľmi použiteľná záležitosť.

Bosque Bumble Bee– mäsitá, rajčinová, priemerná, 5*

– svojimi cca 5,4 cm veľkými plodmi sa radí k tým väčším. Plody majú čmeliačiu farbu, žlto hnedú, netypickú a veľmi zaujímavú. Rastlina je mocne ovešaná strapcami. Chuťovo je mäsitá a rajčinovo svieža, menej sladká a preto skôr priemerná.

Green Zebra Cherry- rajčinová, priemerná, 5*

– s greenzebrovcami mám viac skúseností, cherry verzia je krásne ovešaná rajčina, farebné žlto oranžovo zelené pruhované plody (cca 5cm) robia parádu. No a tam to niekde končí, chuť zase nijak neočarila, je skôr kyslastá, rajčinová. Priemerná.

ČERVENÉ: a kombinované:

Gardeners Delight– svieža, sladkastá, 7*

– s odrodou som spokojná, plody sú červené. Chuť je svieža rajčinová, dužina sladkastá a príjemná. Veľkosť plodov cca 3,5cm. Fajn voľba.

Sugar Drop– príjemná, sviežá aj sladká,7,5*

– veľa krásnych strapcov, veľmi veľa plodov. Farba je taká červeno ružová, svetlejšia. Veľkosť plodu cca 3cm. Ozaj úrodná a efektná rajčina. Chuť má príjemnú, sviežu aj sladkú.

Sweet Milion F1– fajn rajčinová a sladká jednohubka, 7*

– je z tých reklamných, čo mala mať hrozne veľa strapcov a hrozne veľa plodov. No u mňa to nevyšlo, snáď máte lepšie skúsenosti. Strapce sú, aj plody sú, ale nie v takom ohromujúcom množstve. Inak je veľkosť plodu cca 2,3 cm, klasická červená farba. Chuťovo sú fajn rajčinové a také sladké jednohubky.

Pink Bumble Bee– príjemná, sladká, ovocná, 7*

pravý čmeliak, veľký, ovešaný, farebný. Veľkosť plodov zhruba 3,5 cm. Farba je skôr svetlejšia, taká nejaká červeno-žlto žíhaná. Chuť je príjemne rajčinová, celkom zaujímavá, sviežo kyslastá v strede ale dužina je sladká s ovocnými tónmi.

Purple Bumble Bee– nevýrazná, slabá chuť, 4*

– späť u čmeliakovcov. Aj Purple sa drží trendu mocne veľkého množstva plodov, strapcov a krásnej výraznej farby rajčiniek. Sú úžasne červené žíhané zelenými pruhmi, zhruba 3,5 cm veľké. Pastva pre oči, no bohužiaľ nie až tak pre chuťové poháriky. Chuť je nevýrazná, málo sladká, slabá.

Isis Candy– podivná chuť, 2*

– celkom slušne ovešaná rastlina s peknými oranžovo-červenými plodmi veľkosti cca 3cm. Chuťovo je silný podpriemer, má celkovo podivnú chuť, ktorá nie je ani sladká ani rajčinovo príjemná. Celkom ťažko to popísať ale vôbec nechutila.

Josefina– veľmi príjemná a sladká, 9*

– klasicky červená, veľmi hrozne moc ovešaná strapcami a plodmi a pevne ich drží, čo si cením. Plody sú menšie, cca 2cm. Chuť u Jozefky je veľmi príjemná a sladká, čo ma celkom prekvapilo a nečakala som to od takej typicky cherryovsky vyzerajúcej rajčiny. Snáď len šupka je trošku tvrdšia, no nijak to neuberá na celkovom dojme lahodnej a ohromne produktívnej rajčinky.

Muchacha!– sladkastá a príjemná, 7*

táto rajčinka je väčšia, má cca 4cm, klasická červená farba. Strapce sú veľké a ťažké, no rastlina ich veľmi statočne nesie. Chuť je sladkastá a príjemná, snáď len šupka je trocha hrubšia. Veľmi dobrá záležitosť.

Sun Cherry– príjemná sladká jednohubka, 7*

– tak toto je taká typická cherry, červená a hrozne moc strapcovatá a oplodovatená. Fakt veľmi efektná silná rastlina. Plody sú drobnejšie, max. 2,5cm veľké. Chuťovo je to taká príjemná pohodová sladká jednohubka.

Ambrosia Pink– sladký podtón, príjemná, 8*

ambrózie sú čarovné. Veľkostne je táto väčšia, okolo 4,5 cm. No mám pocit, že veľkosť je pri týchto rajčinách tak nejak na úkor chuti. Pink je rajčinová, má krásny sladký podtón, veľmi príjemná záležitosť. Plodmi je rastlina obvešaná celkom slušne, ani po tejto stránke sa nedá sťažovať. No na svoju zlatú sestru predsa len ešte nedorástla.

Bosque Blue– sladkastá, rajčinová, príjemná, 7*

– táto priemerne veľká (cca 4,4cm) rajčinka, ktorá je červená s „modrým líčkom“, je ďalšia z rodiny bosquovie. Strapce robí takisto veľké a bohaté, pri tejto značke to je asi príznačná vlastnosť, ktorá sa mi páči. Chuťovo je na tom veľmi dobre, je sladkastá, rajčinová, príjemná.

Maskotka – dobrá rajčinová, 5*

– začína ako malá a kompaktná kvetináčovka, no pod váhou plodov sa z nej postupne stáva previslá rajčina. Plody má väčšie, zhruba 3,8 cm. Ak dáte pri seba v kvetináči viac rastlín, snáď to aj vizuálne dosiahne úrovne internetových ovešaných fotiek. Chuťovo to má v svojej kategórii krpcov do kvetináča dobré, je kyslastá a rajčinová.

Red Robin– celkom fajn, 4*

miniatúra, je to taký roztomilý mini kríček do kvetináča, ktorý si drží svoj kompaktný tvar a je ovešaný plodmi. Veľkosť plodov je cca 2,5cm. Chuť sladkastá a celkom fajn.

Lizzano– sladkastý podtón, 6*

– tento kríček tiež začínal kompaktne, no plody ho ťahajú dolu. V kvetináči previslý. Plody majú 2,5cm. Zo všetkých kvetináčových krpcov mi rastie najlepšie. Chuť má sladkastý podtón a je celkovo fajn.

Hundreds and Thousands Cherry– rajčinová, 5*

je brutálne previslá, ťahavá, a ako hovorí názov- s mnohými a mnohými plodmi. V kvetináči vyzerá fantasticky a urobí veľkú parádu. Plody sú síce najmenšie, také originál cherry veľkosť, okolo 2 cm, jednohubky. Chuťovo sú proste jednoducho rajčinové.

BORDOVÉ/HNEDÉ:

Purple Cherry– rajčinová sladká chuť, 7*

– je pekná rastlina s veľkými strapcami skôr hnedých než purpurových plodov. Ich veľkosť je cca 3,2cm. Chuťovo celkom prekvapila svojou postupne sa rozvíjajúcou rajčinovo sladkou chuťou. Veľmi príjemná záležitosť.

Copper Currant– príjemne sladkokyselkavá, 8*

– táto rajčinka je na prvý pohľad nerozlíšiteľná od Purple Cherry, aj čo sa stavby rastliny a ostrapcovanosti týka. Farba na strapci zboku hnedá, no ak plod otočíte „bruškom“ hore, je krásne tmavo červené. Veľkosť je 3,3cm. Chuťovo je príjemne sladkokyselkavá. Treba brať zrelé plody, lebo inak majú len nízky slad.

Bosque Green– sladkastá a rajčinová, 7*

– plod má okolo 4cm, farba viac menej hnedá (než zelená). Rastlina je vysoká a mohutná, tá moja sa pod veľkou ťarchou plodov dokonca zlomila, no nijak ju tá zlomenina neovplyvnila, nezvädla, nechradne, proste si žije veselo ďalej, ako by sa nič nestalo. Chuť má príjemne sladkastú a rajčinovú, chutila mi. V raňajkovom menu so syrom veľmi fajn.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2022 GreyCat. All Rights Reserved. | Catch Sketch by Catch Themes