Site Overlay

Sezóna 20-20

Je upršaný október, namiesto slnka a babieho leta sa nám vylieva rieka Nitra. Mimochodom, tak som ju ešte nevidela. Človek ani nevníma jej silu, hĺbku, objem vody, kým si tak pomaly plynie v koryte. Ale keď začína zalievať aj svoje okolie, je to celkom zimomravé.

Sezóna je za nami a ja som sa rozhodla trochu hodnotiť. Pre seba do budúcna a aj pre porovnanie pre vás. Ak by to malo byť jednoslovné pomenovanie, tak by ju vystihlo slovo podivná. Podivná v počasí, aj v tom celkovom dianí okolo.

Jar bola dlho chladná, zelenina bola spomalená výkyvmi teploty. Dlho mrzlo, veľa sme prikrývali. Rajčiny začali veľmi neskoro dozrievať, ale nakoniec bolo aj čo piecť, aj na lečo aj na rajčinový džem bolo a snáď ešte niečo dozreje vo vnútri. Plesne sa dosť dlho držali na uzde, čo pripisujem hlavne Polyversu. Nakoniec ich rajčiny aj tak dostali, vďaka upršanému počasiu. A nebyť toho, ešte by si požili do mrazov.

Cukety išli veľmi dobre, cibuľa zo sadzačky bola tiež veľmi fajn. Tá výsevová bude z časti na sadzačku na rok a časť som usušila do domácej vegety. Chodiaca cibuľa bola tento rok naozaj úrodná a konečne sme túto nenáročnú trvalku začali aj bez obáv o jej prežitie jesť.

Mrkva a pór sa v záhonoch vydarili veľmi dobre a keďže sa takéto pestovanie vyplatilo, budú v záhonoch aj na rok. Skúšobné zemiaky tiež dopadli celkom dobre, no jeden záhon bol dosť málo a preto už sú zjedené.

Cesnak sa podaril veľký, no práve možno kvôli vlhkému počasiu má určité poškodenia, ktoré by jeho skladovaním skončili asi dosť tragicky a tak ho nasledujúce dni budem sušiť. Tak vydrží bezpochyby najdlhšie.

Papriky sa nám tento rok nevydarili. Čili tiež nebolo slávne. A tak táto Capsicum- ová rodina dostane budúcu sezónu špeciálnu pozornosť aj umiestnenie. Podobne neslávna bola cvikla a uhorky.

Cukrový hrášok hneď na jar likviduje akýsi chrobáčik a tak som jeho pestovanie presunula do druhej polovice sezóny. Úroda bôbu bola povedzme priemerná.

Jarná biela dlhá reďkovka sa veľmi podarila, tie jesenné sú ešte vo hviezdach. Rukolu na jar prvý krát nezožrali skočky a tak som si ju mohla užiť dlho.

Novinka- liči rajčinka je super, síce som ju dlho musela brániť pred mandalinkami, ale ustála to. A hodnotím ju ako príjemné oživenie záhrady.

Kaleráby vyrástli krásne, a náš škrečok si to všimol tiež a tak si asi pomyslel, že sú dobrá a dostupná zásobáreň jedla a zbavil nás starostí s nadbytkom tejto zeleniny. Hraboše zase usúdili, že urobiť si hniezdo v batatoch je veľmi lukratívna záležitosť. Odjedli aj trochu mrkvy, ale tam ich zásah nebol tak tragicky úspešný.

Tento rok dosť pršalo a teda bolo výnimočne dosť vody pre zeleninu. Voda teda problém nepredstavovala, dosť škody ale narobili spomínané hraboše a kamoš škrečok. Napriek tomu, že náš kocúr nosil denne niekoľko kusov, boli aj nad jeho sily. A tak budeme musieť v tomto smere urobiť nejaké opatrenie a zabezpečiť záhony aspoň zospodu pletivom.

Zabudla som spomenúť prvú sezónu našej špargle, ktorú sme si veľmi vychutnali a táto zelenina si získala pevné miesto v našich srdciach aj žalúdkoch.

Ovocie bolo zo začiatku skôr slabé- čerešní bolo málo, marhule omrzli v kvete, takže úroda 0. Ringlót bolo oproti minulému roku tiež výrazne menej. Slivky mali dobrú úrodu. Ríbezle boli obrovské. Jahôd bolo celkom dosť. Jabĺk a hrušiek je ale nadmieru. Problém bol a je s moníliovým hnitím plodov následkom kolísavého a vlhkého počasia. A tak sa snažím bojovať zatiaľ preventívne a odstraňujem a likvidujem všetko napadnuté. Jabĺk a hrušiek ale bude napriek tomu dosť na skladovanie, aj na inú tvorbu. Hrozna sa tiež vydarilo dosť a naše samoroďáky problém s plesňami nemajú.

Keď to tak zhrniem, niečo bolo, niečo nie. Každá sezóna je iná. Zásoby sú. No a s nádejou dúfam, že budúca sezóna bude pokojnejšia a snáď nás počasie nebude veľmi trápiť. A hlavne aby sme si mohli užívať svoje záhrady a zveľaďovať ich podľa svojich predstáv. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2022 GreyCat. All Rights Reserved. | Catch Sketch by Catch Themes