Site Overlay

Oxalisy I.

U nás doma sa už naozaj pestovalo a aj pestuje všetko možné. Tak na striedačku, lebo priestoru až toľko nie je. Oxalisy sú ale už pár rokov taký držiak, čo vydržal. A tak by som chcela trošku zhrnúť moje poznatky o spolužití s nimi. V tomto článku sa ale najprv trošku povenujem tým voľne rastúcim.

Oxalisov je veľmi veľa druhov. Pacific Bulb Society ich uvádza okolo 270. Žijú prirodzene v Európe, Ázii, Afrike, oboch Amerikách, v Austrálii. Niektoré sú brané ako burina.

Na Slovensku v prírode nájdeme Oxalis acetosella – kysličku obyčajnú, ktorá kvitne hlavne na jar a na jeseň v našich lesoch bielymi až ružovkastými kvietkami s viac či menej fialovou žilnatinou. Táto kyslička je krásna a fotogenická. Jej listy sú jedlé, majú kyslastú chuť a mnoho ľudí ich s obľubou žuje pre osvieženie. Obsahujú kyselinu šťaveľovú a vo vyšších množstvách sa preto konzumovať neodporúča. V dobách minulých sa nimi liečil skorbut (nedostatok vitamínu C), práve pre výskyt vitamínu C v šťave kysličky.

Okrem Slovenska rastie v Európe, Ázii aj Severnej Amerike. Dáva prednosť tienistým a vlhkejším miestam.

Moje fotky sú z apríla, kedy sú v ešte prázdnych lesoch po zime dobre viditeľné a nájditeľné.

Ďalším druhom je u nás veľmi nepopulárna burina Oxalis corniculata- kysličkovec rožkatý s dlhým mrkvovitým koreňom. Dokáže sa veľmi invázne šíri semenami aj zakoreňujúcimi výhonkami, a môže vytlačiť hlavne drobnejšie pestované rastliny. Má srdiečkovité listy, pripomínajúce ďatelinu, plazivú formu a malé žlté kvety. Nie je to náš pôvodný druh, bol zavlečený pravdepodobne z tropických oblastí Ázie, Austrálie a Afriky. Je naozaj dosť ťažké sa ho zbaviť, svoje semená z toboliek vystreľuje do diaľky a tak je veľmi otravným bonusom hlavne v skleníkoch, skalkách a kvetináčoch. Poznáme, trháme… aj tak som teraz našla peknú vzorovú rastlinu…

Inou zavlečenou rastlinou je Oxalis fontana (syn. stricta, či europaea)- kyslička európska, vyskytuje sa zriedkavejšie, hlavne v teplejších oblastiach a ja som ju v našej záhrade už našla. Je vzpriamená, kvety žlté, a jej šírenie nezaznamenávam tak invazívne ako u predchádzajúcecho druhu. Pôvodným výskytom je Severná Amerika.

Oxalis fontana (zatiaľ bez kvetov)

Zaujímavosť na záver- na juhu európy bola v prírode nájdená aj kyslička u našich českých susedov pomenované „kozia noha“Oxalis pes-caprae. Pochádza s Južnej Afriky a pestuje sa predovšetkým ako okrasná rastlina. Má výrazne veľké žlté kvety a celkom by som takéhoto utečenca chcela nájsť a premiestniť ho do svojej zbierky. 😉

Na budúce si trošku posvietim na u nás zohnateľné a pestované druhy, ktoré s radosťou aj ja v lete obdivujem a vystavujem na obdiv.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2022 GreyCat. All Rights Reserved. | Catch Sketch by Catch Themes