martinus.sk
0

Apríl bláznivý

Posted by Neko on 15. apríla 2019 in Naša záhrada |

DSC_0099Také klišé, že bláznivý apríl, poviete si. Ale on- ten apríl, stále dokazuje, že naozaj nie je celkom normálny a robí všelijaké veci, ktoré by inteligentný mesiac robiť nemusel. Ako príklad uvádzam nočné teploty, ktoré mi hlási na dnešnú noc moja počasie-veštiaca apka, 2°C, možný prízemný mráz. No pri dnešnom krásnom počasí to je pekná facka a zase nemôžem vyhodiť von do fóliovníka moje priesady. 🙂

Ale najviac by som aprílovi asi chcela odkázať, nech si tú bláznivosť kompenzuje dažďom, pretože ten je treba a veľa sme ho nedostali. Takže apríl, prš!

Už dávno som sem nepísala, tak nejak trávim svoj čas buď s rastlinami, alebo s rastlinami, doma aj všade inde a pohodlnejšia možnosť je vytvárať fotky na instagrame. Ale dnes sa snažím aj niečo opísať slovami. 🙂

Takže čo nové- nuž kde začať? Tento rok sa snažíme. Vysievame, nenechávame veci na poslednú chvíľu. Zredukovali sme druhy zeleniny, lebo keď niečo nejde, treba hľadať nové cesty a trebárs aj nové zeleniny. Také, ktoré ocenia starostlivosť. Cibuľa je vo fázy experimentálnej, tento rok fičíme na výseve zo semienok (lebo tri stále opakované odrody sadzačiek mi proste nestačia) a klop klop, čosi rastie. Na mrkvu som nezanevrela, takže uvidíme. Bôby sú už vonku, vysiali sme ich veľmi skoro a stálo to za to. Minulý rok som si ich zakríkla, že na ne nejdú škodce a po náletoch vošiek to tento rok skúšam v kombinácii s aksamietnicami. Inak aksamietnice a nechtíky, to sú dve fantastické rastlinky, ktoré jednoducho musia byť 🙂 už si to bez nich neviem predstaviť. Takže rozhadzovať ich semienka, kde sa dá ;-). Včera sme vysiali aj cviklu, vodnicu a už vlastne toho veľa nezostalo. Ešte fazuľka na zelené struky a scorzonera a bude hotovo. Potom už len priesadky. Papriky, rajčiny, všetci ich príbuzní, okry, bataty a experimentálne kúsky. Plus tekvicoviny a uhorkoviny.

Stromčeky vyzerajú po zime dobre, aj hurmikaky a asimíny asi nakoniec obstáli. Minuloročne prekopaná višňa úžasne kvitne a veľmi spokojne sa tvári. Ale ani sa jej nečudujem, má priestor, predtým sa musela o život biť so súrodencami.

Kríčky budú asi tiež ok, kamčatské zemolezy už robia plodíky, amelanchier kvitne- snáď budú vzorky na ochutnanie. Josty dostali celkom veľký omladzovací rez, ale už tiež kvitnú.

Zhrnuto, podčiarknuto cítim pri pohľade do záhrady spokojnosť. Začína sa podobať na to, čo z nej chcem mať. Už len zbaviť sa tých pohľadov od susedov 🙂

Pre mňa je úžasné, že mám teraz plný trávnik v záhrade púpav. Kto sa pri tej predstave zhrozil a inštinktívne začal rozmýšľať, kde má herbicíd na dvojklíčnolistové rastliny, by asi moje horory nemal čítať :-).  Lebo aj trsy mladej žihľavy ma tešia, a urobili sme už z týchto dvoch menovaných aj výluh na budúci sirup. A ešte chcem zádušník brečtanovitý, nech si tá burinka rastie, aby bola v bio kvalite po ruke :-).

Btw: dnes som čítala, že je správny čas nasušiť pažítku, zdieľam tento nápad, lebo ma to nikdy nenapadlo. Okrem toho, že sa ňou potom dajú posýpať rôzne jedlá, napr. pečené zemiaky, je aj liečivka. Zaujalo ma, že je prevenciou proti rakovine, obsahuje veľa C-éčka, posilňuje imunitu, lieči tráviace problémy atď. Treba naštudovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2014-2019 GreyCat.sk All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com