martinus.sk
0

August august…

Posted by Neko on 26. augusta 2019 in Naša záhrada |

DSC_0092Tento ročník som si dala viac menej pauzu od nejakého ťažkého písania na blog. Nechcem si z tejto činnosti vytvoriť povinnosť, lebo keď niečo beriete ako povinnosť, na 99,9% to nie je nič príjemné.

Začala som viac prispievať na instagram, ktorý sa stal takým skorodenníkom aktuálneho. No ale už je na čase trošku zhrnúť prebiehajúcu sezónu.

Asi je to tak u každého, že každú sezónu sa niečo podarí a niečo menej alebo vôbec. Tento rok sa nám teda vôbec nepodarili papriky, to je už celkom isté :-). Fóliovník ako sa zdá je už prežitok a budúci rok ho riešiť nebudeme. Kombinácia vysokých teplôt a hrabošov bola celkom tragická, a papriky bojovali skôr o život, než by mali nejakú veľkú úrodu. Čili sú na tom o kúsok lepšie, no tiež zostali pozadu a ak bude sezóna dlhá, snáď z nich ešte čosi bude.

Úroda sladkých paprík, ktoré sú vonku, bude zdá sa celkom slušná.

DSC_0006A aby som sa ešte vrátila k tým hrabošom. Hľadala a skúmala som, čo by na ne mohlo fungovať, mali sme s nimi skúsenosti už z minulosti a pravda je, že sú to veľmi inteligentné a skoro nezbaviteľné potvorky. Za nami je pole, takže zbaviť sa ich na trvalo je proste nemožné (otravy a podobné záležitosti sú nemysliteľné) a jediným riešením je snažiť sa im pobyt u nás znepríjemniť, aby sa radšej presunuli inde. Kým sme mali vonkajšiu mačku, nič nebolo treba riešiť. No keďže Tessinka bez stopy zmizla a ďalšiu micu, ktorej by hrozil podobný osud už nechcem, bolo treba vymyslieť niečo iné. A teda skúšali sme kapsaicín, konkrétne čili, ktoré sme mali v chladničke dlho, veľmi pikantné a zle ochutené. Nalievali sme do všetkých dier od hrabošov trochu tej zelenej omáčky a oni zmizli z miest, ktoré boli takto poznačené. Takže môžem napísať, že čili funguje. Ale treba proste sledovať výskyt dier, nezaspať na vavrínoch a servírovať im čili. A upozornenie pre vlastníkov záhrady s jašteričkami- hraboše robia diery dosť strmo dolu, jašteričky zase pod ostrým uhlom. Nepomýliť, aj keď myslím, že jašterice nemajú receptory na kapsaicín, podobne ako vtáky.

DSC_0078Rajčinky sa mi tento rok vydarili celkom obstojne, no rozbeh bol pomalší. V auguste som ich vlastne ponechala až na drobné úpravy svojmu osudu a funguje to veľmi dobre. Jediné, čo robím, je vyväzovanie a miestami trochu olamovanie nadmerných výrastkov a poškodených listov, aby neboli príliš zahustené. No nehnojím ani nepolievam. Už len zberám, suším, pečiem atď. Hodnotenie rajčiniek tento rok robiť nebudem, mám málo nových odrôd, viac som sa dala na obnovenie starších odrôd, aby boli semienka.

Kaleráby boli dosť výrazne napadnuté skočkami, no zdá sa, že aj na túto pliagu existuje “znepríjemňovač” a to konkrétne postrek vodou s octom. Asi to zafungovalo, lebo skočky zmizli. Stihli ale veľa, no kaleráb už má nové listy a tak dúfam, že ešte podrastie.

S uhorkami nakladačkami som tento rok spokojná. No musela som vsadiť na F1 odrodu, lebo s tými heirloom nám to proste nešlo a nešlo. Malé, horké, pokrížené, no proste sme chceli zavárať a tak bolo treba pritvrdiť. A možno som trošku zmiernila svoj názor na novovyšľachtené odrody. Uvidíme. U uhoriek určite.

DSC_0072Ich sezóna ale už odišla, a tak teraz testujem neskoré letné výsevy. Konkrétne som na ich miesto nasiala špenát a aj sladký strúčikový hrášok. Či z nich niečo bude sa ukáže. Momentálne daždivé počasie mi ale nahráva do kariet.

Cuketky sa stále držia, tiež už ich nedopujem vodou, a tak nedorastajú na prasiatka. No stále žijú a vyzerajú zdravo. Tekvice máme tento rok totálne ponechané osudu. Zasadené boli do kompostu, nepolievané a zdá sa, že to stačí. Proste zasadiť do kompostu a nechať, nech sa plazia. Ani keď boli extra horúčavy, nevyzerali zle. Neverila by som, lebo doteraz sme ich polievali a piplali a výsledky nijaké. Také jednoduché to môže byť.

Kríčkové fazuľky u nás idú dobre, tie ťahavé z nejakého dôvodu nie. No samovýsevové si idú, potvory. 🙂

DSC_0073 DSC_0074 DSC_0076

DSC_0077Luffy nevyzerali na začiatku nijak moc sľubne, listy, kvety, plody nikde. Asi je niekedy najlepšie riešenie neriešiť. 🙂 Po vytrhaní uhoriek som začala nachádzať schované plody. Teraz už sú to slušné “klobásy” a tak verím, že budem mať tie vysnívané bio špongie!

Lagenária je jedna, od začiatku. Mám plán, že to bude búdka pre vtáčiky, tak mi hádam už nezhnije. Táto bláznivá rastlina začala teraz, na staré kolená vyrábať nové malinké plody. Tak možno budú aj mini búdky.

Mrkvy a cvikle sú otázne. Muž hovorí, že ešte vyrastú. Od pretrhania sa im nevenujem. Asi mám dosť drsné metódy pestovania. Ale okopávala som ich, čestné pionierske, aj odburiňovala. 🙂 Na začiatku.

Špargle si pekne rastú, budúci rok plánujem nové výsevy, nové odrody. Tieto by už mali byť použiteľné na rezanie, takže sa tešíme a brúsime zuby.

DSC_0088Bataty seriózne zarástli celý záhon, aj moje šaláty, aj úplne všetko a “vytekajú” von. Vňať je teda sľubná, no obsah koreňov bude prekvapenie, ako inak. Tento rok skúšame opačnú metódu, keďže to nepolievanie nefunguje. Polievame.

 

DSC_0039g DSC_0080

DSC_0042Okry sú zaujímavé rastliny, boli tohtoročná novinka a na začiatku sa dosť trápili, kým začali naozajstne rásť. Ich chuť je zaujímavá a sľubná. Asi by som ich dala na stupienok rebríčka spolu s papričkami sishito, lebo si ich pripravujem skoro rovnako. Nakrájané, jemne osmažené a osolené a ahaho ľahký letný obed, či príloha na svete. Poznámka: nerastú tak extrémne, ako som čakala. Určite nerastú rýchlo ako kolíkové rajčiny, ani nie sú také vysoké. Neviem či len tie moje… no proste sú to skôr malé rastliny, kríčky asi veľkosti papriky. Ani oporu nepotrebujú. A tie plody robia dosť rýchlo a dosť rýchlo aj prerastajú svoju jedlú veľkosť, takže ich treba mať na očiach. Škodcov som nezaznamenala, boli blízko skočiek, no asi im nechutili…

Čo by som tak ešte spomenula… nuž ovocie sa má dobre. Marhuľa síce trpí na zdedenú chorobu a tak dostala postrek, taký originál nechutne chemický. Keď musíš, tak musíš. Akútne bolo treba riešiť sušenie konárikov, a keďže táto marhuľka je naša navrúbľovaná, prvá, podarená, bolo by jej škoda. Monilióza je v okolí rozšírená pliaga. No plánujem k marhuli nasadiť chreny, cesnaky a nejaké bylinky a uvidíme. Na broskynku to zatiaľ funguje a pokrútené listy nemá. Takže plesne traste sa!

DSC_0086Inak ringlóty idú, strom je zase plný, pod ním je mínové pole (včely, osy, sršne, muchy), ale chodím ju oberať a suším, suším, suším. Škrečkujem. Aj hrušky, hrozno a všetko čo mi príde pod ruku.

Okrem toho veľa zavárame, kečupy, cuketové omáčky, čatní, džem s hrušiek a jabĺk (výborný, napíšem).

DSC_0005Joj a áno, najkrajšie sa nám urodilo postupne počas augusta- 9 malých korytnačiek (plný počet). 🙂 Prajem ešte príjemný august, nech sú búrky priaznivé a nie hrozivé! A saďme stromy, nech sa nezadusíme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2014-2019 GreyCat.sk All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com