martinus.sk
0

Ide nám jar…

Posted by Neko on 6. marca 2019 in Naša záhrada |

DSC_0148Už je tu marec a tak je čas sa pustiť do práce. V záhrade aj tu na stránke. Lebo už sa všeličo deje a kolotoč novej sezóny sa začína rozbiehať.

Prvé jarné kvety u nás- tavolíny, sa začali ukazovať už vo februári, následované snežienkami, bleduľami a v závese aj krokusmi. Každý jeden si užívam a vítam, a teším sa, že vydržali minuloročné horúčavy. Ale prehodnocujem ich umiestnenie, pretože slnko je ešte nízko a fóliovník im na jar poskytuje tieň, ktorý by ocenili až v lete. Takže bude sa presádzať, aj tak som začala pracovať na polotieňovom záhone s heucherami a hostami- na jar tam je ale paradoxne slnko, lebo tieň robia až neskôr olistené stromy a tak sa javí na jarné cibuľky ideálny.

Okrem užívania si prvých naozaj príjemných slnečných lúčov a obdivovania jarnej farebnosti, sme sa pustili do jarných prác. Zatiaľ len zľahka, keďže predsa len na veľa vecí je ešte veľmi skoro. No napríklad na výsev bôbu je správny čas, cibuľka zo semienka sa už tiež dá, moje nové čakanky, pažítky, reďkovky a šalát vo fóliovníku sú už tiež vysiate… a keď sa teraz na to tak pozerám, je toho celkom dosť. Okrem toho sa spoza okna von pozerajú papriky, čili, tomatilá a aj batatové priesadky sú už takmer pripravené. A zopár iných záležitostí je už tiež vo výsevnom štádiu.

Povyhadzovali sme delospermy z fóliovníka a nahradili ich chryzkami z pivnice, oleandre sa už slnia vonku, muškáty sa pomaly budia dnu, mimo dosahu mačiek (btw. vedeli ste, že mnohé rastliny sú pre mačky nebezpečné, muškáty patria medzi tie menej, ale môžu spôsobiť rôzne podráždenia ústnej či žalúdočnej sliznice, a keďže viem, že moje mačacie komando chce všetko hrýzť a chutnať, neriskujem. Naozaj nebezpečné sú ale adéniá, na tie veľký pozor, sama som o tom nevedela, a tak chcem šíriť osvetu- pre mačky sú fatálne nebezpečné, takže pozor na to, šťavy sú prudko nebezpečné a pokiaľ by mačka kúsok adénka zjedla, pravdepodobne to dopadne veľmi zle. Takže pri podozrení z požitia adénia nečakať, neriskovať a utekať hneď k veterinárovi!) Ale najlepšie je prevencia, takže nenechávať nič v dosahu štvornožcov je najbezpečnejšia alternatíva.

Z príchodom teplejších dní sa už aj korytnačky budia zo zimného spánku, kohúty kikiríkajú, vrabce čvirikajú a do sveta sa konečne vracia zelená farba.

Ja prerábam a vyrábam chodníky, pletiem záhony a vymýšlam, čo kde treba prerobiť a dorobiť. Asi nikdy nekončiaci kolobeh, neviem či budem raz spokojná :-). Verím, že tento rok stromčeky trocha poporastú a bude ich už troška vidieť, napučané sú pekne, prezimovali v poriadku, dokonca aj môj nový zizipus (český názov cicimek sa mi aj tak páči najviac 😉 ) vyzerá k svetu a neomrznuto.  Vzívam zeleň, nech poriadne rastie a zdivočie v našej záhrade 🙂 Ľudia si prajú všeličo, ja momentálne aj toto.

A tak Vám prajem príjemne marcové dni, vydarené výsevy, a radosť a príliv novej energie z času tráveného v záhrade! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2014-2019 GreyCat.sk All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com