martinus.sk
0

Jún u nás

Posted by Neko on 19. júna 2019 in Naša záhrada |

DSC_0222Ani som sa nenazdala a je po polovici júna. Po uzretí minuloročných fotiek sme na tom tento rok skoro o dva týždne pozadu. Aspoň teda prvú cuketku som posvätne fotila už šiesteho júna, zatiaľ čo teraz ešte len nedočkavo pestujem tú prvú roku 2019! Nevadí, vrásky si tým robiť nebudem, nie som záhradkársky pretekár (ak by ste nevedeli, tak pretekárom vždy všetko musí narásť rýchlejšie, väčšie a viac! 😀 a musia sa tým náležite chváliť, to je taký príbeh zo života… neviem, možno poznáte)

DSC_0214Každopádne myslím, že s aktuálnym stavom záhrady a vývojom a vývinom sme spokojní. Minule ma trošku zarazil názor, že permakultúra je o tom, že sa v žihľave pestuje a nič nedopestuje. Uff, no tak po prvé žihľavu mám rada, lebo je to nedocenená superbylinka, a nechcem sa jej zbaviť. Ale zase v žihľave nič nepestujem, maximálne rukolu som pod ňu vysypala a ona mi tam vyrástla, na moje prekvapenie. Lebo som na ňu úplne zabudla a pretože na jar rozsýpam semienka všeličoho všelikde len tak, lebo dúfam, že vyplním prázdne miesta skôr než burina. No a predstavte si, že tá rukola je tam veľmi spokojná a ani moje nemilované skočky ju vôbec neobjavili! 🙂

DSC_0134Tak a permakultúra je podľa mňa veľa o tom zistiť na vlastnej koži a vo vlastných podmienkach čo a ako môže a nemôže fungovať. A s burinou bojujem tiež, ale nie chemicky a skôr uvažujem, ako sa jej vyhnúť, spomaliť ju, napríklad mulčovaním, vyvýšenými záhonmi, ktoré sa ľahšie upravujú, delením záhonov cestičkami, ktoré nezarastajú, vysievaním plazivej ďateliny kde sa dá, aby vyplnila miesta svojou milou prítomnosťou a podobne. A myslím, že sa pomaly dopracuvávame k stavu, že žiadna plocha nebude vyslovene nebesky zaplevelená. Lebo je lepšie a krajšie urobiť si v problémovej zóne kvitnúcu lúčku, než tam mať bodliaky, pýr a iný ten nemilý plevel.

Nič nejde samo, na záhrade je veľa práce. Naša záhrada vôbec nie je veľká, ale keby som mala 100% času len na ňu, tak tam mám stále čo robiť, plieť, vylepšovať, stavať. Ale záhrada našťastie zvláda veľa vecí sama, a tak na druhej strane zastávam názor, že záhradkár sa nemá stále len nadrieť, umoriť, chce to klídek, nemusí byť všetko perfektné.

DSC_0215Z rajčinových záhonov mám momentálne skôr nechtíkovisko, ale pomer síl sa vyrovnáva. Každopádne rajčinky sú (klopi klop) zatiaľ celkom k svetu!

A inak som veľmi hrdá na môj nový kvitnúci záhon v prednej časti, lebo od jari mi tam stále čosi kvitne a vôbec DSC_0227už všade vždy všeličo kvitne, čo oceňujú hlavne susedové hladné včely (a prvý krát som mala aj apiterapiu, lebo chodím bosá a kvitnú mi v chodníku ďatelinky). A verím, že aj v lete bude veselo a farebno. A mám rada ten frmol hmyzu, a vtáctva a jašteričky, čo stále neviem nafotiť, lebo skôr zdrhnú, než ich kútikom oka zazriem 🙂 minule bol na návšteve aj skokan, a ježko zanecháva len stopy svojho prechodu.

Tento rok frčíme na bylinkových sirupoch, posledný do zbierky je levanduľový a páni je to fantastický materiál. Okrem toho sme už vyrobili mätový likér a pracuje sa na orechovom. Čoskoro vypukne uhorková sezóna, cuketová sezóna, papričky na vysmážanie sa snažia, no bude to krása!

Na záver by som poprosila jednu sudy doplňujúcu intenzívnu búrku bez krúpov aj k nám!😇

Pekný deň prajem!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2014-2019 GreyCat.sk All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com