martinus.sk
0

Prší, prší…

Posted by Neko on 22. mája 2019 in Naša záhrada |

DSC_0046Keď prší, rastliny sa tešia a ja mám čas napísať článok (a už mám konečne funkčný PC, takže vidím, aké fotky pridávam 😀 ). A že v poslednej dobe venujem záhrade skoro všetok voľný čas je asi zrejmé. Stále je totižto niečo, čo treba vysadiť, presadiť, vysiať, či prerobiť. No a tento mokrý máj praje všetkých sadiacim činnostiam.

Ale už to je skoro hotové! Píšem skoro, lebo batáty stále trčia v kelímkoch a čakajú na vysadenie, okrem nich to je ale vcelku fajn a zelenina už sa sprchuje vonku. Snáď cez víkend to pôjde. Ďalší bod programu bude ochrana pred plesňami, keďže zatiaľ to stále vyzerá upršane. Aj keď názov je trochu klamlivý, v podstate to bude občianska vojna medzi hubami, polyversum, ktoré sa chystám použiť, je vlastne ďalšia huba. Sláva ekologickým vynálezom! 🙂

DSC_0040A keď už sme pri hubách- naša záhrada vydala, čo sme nesiali, a to krásne pečiarky! Vyrástli na komposte z minulého roka, no fantázia. Určili nám ich ako jedlé a naozaj sú výborné! Verím, že je to taký malý darček, ktorý sme od našej záhrady dostali za starostlivosť. 🙂

DSC_0068Od minula teda už mám svoju spokojnosť, lebo rajčinky si už hovia pekne v riadkoch v záhoníkoch, namulčované a s popichanými PET-kami na zalievanie. To zelené tam všelikade sú nechtíky, ktoré sa mi tam samovysiali a musela som ich krotiť a presádzať, aby som mala miesto na rajčiny. 🙂 Pomedzi záhony mám vysiate ďatelinky plazivé, ktoré budú slúžiť ako chodník. A konečne máme na plote tieniaciu textíliu, tá už tam je dlhšie, ale teší ma stále rovnako! 😉

Spoločnosť rajčinkám robia tomatillá, physalisy a tohtoročná testovacia zelenina- okra. Verím, že bude mať úspech, no ešte som ju nejedla, takže očakávania sú opatrné ale optimistické.

Mrkva od minula pekne vyskočila, asi prvý krát vidím celé riadky a bez dosádzania. Keď bude trochu suchšie (lebo teraz sa už naozaj nedá inde ako na chodníky ani stupiť), budem ju už musieť pretrhať. Galibu nám ale robia hraboše, ktoré odkiaľsi prišli a postupne sa poprekopávali asi každým záhonom, okrem vyvýšených teda. Vraj nemajú radi vôňu kapsaicínu, takže im skúsime naservírovať do chodbičiek nejaké čili a uvidíme. V podstate všetko len nadvihujú, ale rastlinkám také nechcené premiestňovanie a podorávanie radosť určite nerobí. Ak by mal niekto tipy a triky ako na tie malé potvorky bez chémie, určite mi dajte vedieť. 🙂

DSC_0076Hodonínska paprika je už tiež vonku, uhorky, cukety aj ostatné tekvice tiež. Čakanky už sa začínajú vyfarbovať a chodiaca cibuľa bude mať tento rok prvý krát cibuľky. A zázvor dostal čestné miesto pri rajčinách.

Ostatné papriky a čili už sídlia vo fóliovníku, dnes dostali celý sud vody. Prší tak usilovne, že už voda zo zberných sudov uteká a to nechceme.

Bôby sa vďaka dažďu zatiaľ úspešne zbavujú vošiek a mravcov, keď pršať prestane, budem musieť zase nasadiť bylinkové postreky.

A čo inak? Všetko to žije, lebo voda je život a rastliny si ju plnými dúškami užívajú, asi tušia, že neskôr jej toľko nebude. Takže tešme sa, ale robme zásoby, lebo ako páni meteorológovia hovoria, naša nová klíma sú obdobia sucha a obdobia dažďov, tie suchá ale budú v prevahe. Voda je vzácna, treba si ju vážiť.

Krásny upršaný deň prajem! 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2014-2019 GreyCat.sk All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com