martinus.sk
2

Skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata) – liečivý sirup

Posted by Neko on 21. mája 2014 in Bylinky |

Plantago_lanceolataSkorocel kopijovitý je významná liečivá bylinka. Je veľmi nenápadný svojím výzorom, no má ohromnú liečivú silu. Práve na májové obdobie si preto nastavte budíky, skorocel kvitne- ide sa robiť sirup proti kašľu.

Základom sirupu je nájsť miesto výskytu skorocelu. Najideálnejšie niekde mimo bežnej civilizácie, ciest a iného znečistenia. Skorocel by mal kvitnúť.

Naštudujte si preto, ako to má vyzerať a hor sa zbierať! Vyzbrojte sa plátenou taškou či košíkom, lístky trhajte opatrne a tak, aby ste nevyšklbli celú rastlinu. Vyberajte si čisté a nepoškodené kúsky. Budete toho potrebovať toľko, aby ste naplnili vami vybraný zaváračkový pohár – ja používam uhorkáče – t.j. objem asi 7 dcl. Po príchode domov listy umyte pod vodou a dajte na utierku trochu osušiť (nie celkom). Potom ich ukladajte do pohára – vrstva listov, lyžica kryštálového cukru, vrstva listov, lyžica cukru a tak stále dokola až po vrch. Sem tam počas procesu lyžicou listy stlačte, aby boli čo najviac utlačené. Nakoniec zatvorte viečkom.

Takto pripravené poháre zoberte do záhrady a zakopte do zeme, najlepšie niekde do tieňa. V zemi ich nechajte tak mesiac- aj dva. Cukor sa postupne rozpustí a zmieša so šťavou skorocelu až vznikne hustý sirup. Po vykopaní a umytí pohára vyberte listy- budú tmavé a zležané, vyžmýchajte ich od zbytkov sirupu, ostatný sirup sceďte a ponalievajte do tmavých fľaštičiek. Skladujte v chladničke.

No a keď vás v zime prepadne kašeľ, hlieny a zápaly dýchacích ciest, máte výborný liek aj bez lekárne a chémie. Užíva sa po lyžičkách 3x denne.

Poznámka na koniec: je dobré nechať sirup v zemi aspoň mesiac, dlhšie obdobie je len lepšie. No podstatné je na neho nezabudnúť a spomenúť si “kde leží”. 🙂

Uložiť

Copyright © 2014-2019 GreyCat.sk All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com