martinus.sk
0

Voskované obrúsky

Posted by Neko on 31. januára 2019 in Recepty |

DSC_0129Dnes je posledný januárový deň, hurá, už treba vydržať len mesiac a bude ten môj vysnívaný marec. Ako vieme, v zime v záhrade veľa dejov neprebieha, zväčša sa len mení výška snehu (alebo ani to nie), a tak ju navštevujem najmä za účelom plnenia kŕmitok a vynášania kompostovatelného kuchynského materiálu (prípadne zhadzovania snehu z fóliovníka, či “snehového zalievania” vnútri sídliacich rastlín). A ak nie je sneh, kochám sa aspoň zeleňou pola v pozadí a snívam o jari.

Ale netvrdím, že v zime nie je čo robiť, je- len to chce viac odhodlania a premáhania sa (u mňa teda celkom určite, moje baterky sa nabíjajú výhradne teplými slnečnými lúčmi). A okrem zháňania semienok na sezónu a dopĺňania vedomostí som sa rozhodla byť trošku kreatívno ekologická a povenovať sa restom. T.j. veciam plánovaným a odkladaným, poznáme to.

DSC_0140A dnes som sa namotivovala na vlnu znovupoužiteľných obrúskov. Mám vymyslené celkom určité využitie- a to na balenie jedla na túry a rôzne výlety mimo domov, prípadne aj na zatváranie pohárov bez viečka, či na obalenie rôznych načatých jedál v chladničke (syry, zelenina atď). Dočítala som sa, že do chladničky sú výborné, pri balení desiatej je trošku teplotné obmedzenie a teda vraj pri vysokých letných teplotách sa rozpúšťajú. No uvidíme.

Čo teda na takéto pokusovanie treba: – včelí vosk, naj od včelára, kúpili sme celý kusisko ako materiál na domáce mastičky a toto je nové využitie.

žehlička (aj nová, vosk sa dá dobre odstrániť, mám to čerstvo vyskúšané)

papier na pečenie a alobal

bavlnené recyklované látky (vyradené tenké bavlnené košele sú ideálne, a zvyknú mať pekné vzorky, čo tiež nie je na zahodenie)

strúhadlo, (ktoré sa už asi nebude dať celkom umyť)

DSC_0131Ako prvé potrebujeme samozrejme rozstrihať košele (vyprané) na nejaké použiteľné kúsky, štvorčeky či obdĺžničky. Kockované košele majú tú super výhodu, že človek môže strihať vpohode po linkách a je to rovné! 🙂 Najlepšie sa to robí s vyžehlenou látkou a ostrými nožnicami! O páranie krajov sa netreba báť, vosk to vyrieši.

Dôležitá časť je príprava žehliaceho miesta, na spodok najlepšie dať nejaký starý uterák, či niečo podobné (ľahko oželiteľné, alebo už používané len na tento účel), rovné a potom vrstvu alobalu, vrstvu papiera na pečenie. A na toto všetko položíme vystrihnutý budúci obrúsok, strúhadlom si naň nastrúhame vosk v malej vrstve (časom získate odhad množstva), priložíme druhý pečiaci papier a celé to prežehlíme. Pôvodne som začala s nastavením žehličky na bavlnu, ale pridala som teplotu na max, lebo to išlo pomaly. Netreba sa báť, že spodok žehličky zostane špinavý od vosku, mne sa všetko úplne ľahko odstránilo jednoduchým prežehlením čistej zbytkovej látky.

DSC_0132Takže látku s voskom prežehlujeme a kontrolujeme, či je vosk po celom povrchu látky. Ak nie, tak ešte dostrúhame potrebné množstvo a pokračujeme v žehlení. Ideálny stav je taký, že chladnúca látke je rovnomerne tmavšia než pôvodná farba, aj na okrajoch a rohoch, ktoré sú najproblematickejšie ako sa ukázalo.

Netreba dávať príliš veľa vosku, ten ideálny stav si ale každý musí asi odpozorovať na svojom výtvore. Na začiatku som začala s veľkým množstvom a po odlepení obrúska z papiera bol na zadnej strane už akoby nevsiaknutý žltý vosk a celkovo budil taký mastný dojem- existuje ale jednoduchá náprava stavu. Ja som si vždy zobrala ešte nenavoskovaný kúsok látky a prežehlila obrúsok cezeň. To som zopakovala z oboch strán a aj na prípadných “problémových” miestach. Tým pádom som dostala jeden dokonale navoskovaný pôvodný obrúsok a jeden polonavoskovaný nový, ktorý už stačí len dokončiť trochou nového vosku. A takto to išlo celkom rýchlo, škoda len, že som na to prišla až skoro na konci.

DSC_0137Výsledné obrúsky sú tmavšie a tvrdšie (celkom aj držia tvar),a moja svetlo červená kockovaná košela sa premenila na tmavo červené voskované obrúsky (vpravo pôvodný stav, vľavo navoskovaný) a fialová je ešte tmavšie fialová. Tej červenej to svedčí viac. 🙂 Pre budúcnosť budem vedieť, žltý vosk trošku mení farby, ale to je naozaj iba kozmetická záležitosť.

DSC_0138Teraz nastáva fáza skúšania. Čistiť sa dajú vodou (nie teplou), prípadne s troškou saponátu. Mali by vydržať celkom dlho, tak uvidíme. Každopádne ich považujem za lepšiu alternatívu ako jednorázové papierové obrúsky.

Posledný obrázok sú výsledné diela. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Copyright © 2014-2019 GreyCat.sk All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.5, from BuyNowShop.com